Historia

                                                                                  Rys historyczny Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaskółka”

14 maja 1959 r.  odbyło się Założycielskie Walne Zgromadzenie Członków Pracowniczej Spółdzielni Lokatorskiej „Jaskółka” przy Zakładach Azotowych w Tarnowie. Zakłady Azotowe użyczyły Spółdzielni swojego znaku firmowego. Symbol szybującej jaskółki jest zwiastunem powodzenia i miał spełnić niejedno marzenie w wymiarze spółdzielczym.
W dniu  17.07.1959 r. Pracownicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jaskółka” przy Zakładach Azotowych w Tanowie - Świerczkowie została wpisana do rejestru spółdzielni pod nr akt I RSIX762 i tym samym uzyskała osobowość prawną, a na siedzibę Spółdzielni Zakłady Azotowe udostępniły pomieszczenie w swoim budynku przy ul. Lipowej 10 (obecnie ul. Kwiatkowskiego 20).

W 1961 r. zrealizowano to co postanowiono podczas Walnego Zgromadzenia Założycielskiego Członków – oddano do użytku 2 budynki mieszkalne przy ulicach Akacjowa 9 i Traugutta 18, które liczyły 72 mieszkania wybudowane przez brygady Samodzielnego Oddziału Wykonawstwa  Inwestycyjnego (SOWI) przy Zakładach Azotowych w Tarnowie. Podstawowym celem działalności Pracowniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaskółka”  było zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, poprzez dostarczanie im samodzielnych lokali mieszkalnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Od 1963 r. do 1968 r. powstają nowe bloki mieszkalne przy ulicach: Szenwalda, Wiejskiej, Lelewela, Szujskiego
i Lwowskiej liczące 1002 mieszkania.

W 1968 r. Spółdzielnia stała się otwartą dla wszystkich chętnych przekształcając się z przyzakładowej Pracowniczej Spółdzielni w powszechną spółdzielnię lokatorską. W 1972 r. kolejni spółdzielcy spod znaku „Jaskółki” wprowadzają się do pierwszego w Tarnowie „wieżowca” przy pl. Kościuszki 4 -  11-kondygnacyjny budynek w którym wykonano 60 mieszkań oraz siedzibę Banku PKO SA na parterze.

W 1972 r. w Spółdzielni zostaje utworzona brygada do wykonywania remontów i konserwacji, zajmująca się również robotami dekarskimi, a w  1973 r. zostaje utworzony Zakład Remontowo-Budowlany i rozpoczęto budowę zaplecza warsztatowo-magazynowego przy ul. Hodowlanej 7. Nastaje czas technologii wielkiej płyty OWT (Oszczędnościowa Wielkopłytowa Typowa) i w okresie od 1972 r. do 1980 r. w tej technologii w rejonie ulic: Lwowska, Burtnicza, Szpitalna zostaje wybudowanych 1531 mieszkań, a przy ulicy Prostopadłej 90 mieszkań. W czerwcu 1978 r. Spółdzielnia zmienia swoją siedzibę adoptując dwa mieszkania w budynku przy ul. Kościuszki 4 na pomieszczenia biurowe.

Dnia 8.08.1979 r. Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jaskółka” zmienia dotychczasową nazwę na Spółdzielnia Mieszkaniowa  „Jaskółka” dokonując wpisu do rejestru spółdzielni – sygn. akt I ARs XI 890.

W latach 1980 – 1985 Spółdzielnia zleciła Zakładowi Wykonawstwa Remontów i Inwestycji (ZWRiI) przy Zakładach Azotowych w Tarnowie budowę na osiedlu Reymonta 5 budynków w technologii wielkoblokowej KDK, a po wybudowaniu  klucze otrzymało 226 rodzin. W czerwcu 1982 r. z uwagi na zwiększające się zadania zarządcze nieruchomościami i brak możliwości powiększenia powierzchni biurowej Zarząd Spółdzielni dokonał przeniesienia siedziby Spółdzielni wynajmując pomieszczenia w biurowcu przy ul. Szujskiego 66 w Tarnowie.

W roku 1987 rozpoczęto budowę Osiedla Zielonego i do roku 1987 zostaje wybudowanych 18 budynków w technologii Oszczędnościowo Wielkopłytowej Typowej (OWT), a dodatkowo w tej samej technologii wybudowano 1 budynek na osiedlu Północ oraz 1 budynek przy ulicy Krasińskiego 25, który został wybudowany w technologii tradycyjnej – łącznie do użytkowania zostaje oddanych 1228 mieszkań.

Po transformacji ustrojowej w 1989 r. i dokonaniu się głębokich zmian ekonomiczno-gospodarczych państwo przestało kredytować na zasadach preferencyjnych budownictwo mieszkaniowe. Spółdzielnia musiała się dostosować do nowych warunków, a to oznaczało prowadzenie inwestycji wyłącznie ze środków własnych członków spółdzielni i przyszłych użytkowników.
          W 1990 r. następuje zmiana struktury organizacyjnej Spółdzielni. Likwidacji ulega Zakład Budowlano-Remontowy. Po zlikwidowaniu ZBR, który był w bazie przy ul. Hodowlanej 7 pozostaje dział techniczny zapewniający obsługę transportową, usługi stolarskie oraz konserwację instalacji AZART, a pozostałe pomieszczenia są zaadaptowane na potrzeby administracyjne Spółdzielni. W sierpniu 1990 r. zostaje przeniesiona siedziba Spółdzielni z wynajmowanych pomieszczeń przy ul. Szujskiego 66 na ul. Hodowlana 7 do budynku będącym własnością Spółdzielni.

Po zlikwidowaniu Zakładu Budowlano-Remontowego w zamian zostają utworzone dwie administracje osiedlowe z własnym zapleczem technicznym do wykonywania bieżącej konserwacji budynków mieszkalnych i drobnych napraw.

Utworzone administracje osiedlowe ułatwiają mieszkańcom bezpośrednie kontakty ze spółdzielnią i przyczyniają się do poprawy jakości zarządzania poszczególnymi osiedlami. Administracja Nr 1 przy ul. Starodąbrowskiej 26 obsługuje budynki na osiedlach: Lwowska, Północ, i budujące się os. Zielone, a Administracja Nr 2 przy ul. Mościckiego 66c obsługuje budynki na osiedlach: Mościce, Szujskiego i Reymonta.

Proces inwestycyjny na os. Zielonym jest dalej kontynuowany i w latach od 1994 do 2011 r. na os. Zielonym wybudowano w systemie tradycyjnym kolejnych 10 budynków obejmujących 405 mieszkań. W siedmiu budynkach zostały wybudowane podziemne garaże i miejsca postojowe.

Z uwagi na wielkość powstającego osiedla w roku 1995 decyzją Zarządu Spółdzielni przy budynku os. Zielone 23 zostaje utworzona filia Administracji Nr 1, która w 2003 roku zostaje przekształcona w Administrację Nr 3 z odrębnym zabezpieczeniem technicznym do wykonywania bieżącej konserwacji budynków mieszkalnych i drobnych napraw.

W 2009 r. powstaje w Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaskółka” pierwsza Wspólnota Mieszkaniowa  w budynku osiedle Zielone 18A. Natomiast od 2012 r. Spółdzielnia przyjmuje w administrowanie Wspólnotę Mieszkaniową budynku ul. Zarzyckiego 9-15, a od 2015 r. administruje pięcioma obiektami handlowymi przy ul. Lwowskiej 63B (umowa zawarta z firmą Property Development  Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu).

W latach 2010-2011 Spółdzielnia kontynuując dalszy jej rozwój dokonała zakupu gruntów inwestycyjnych w łącznej powierzchni 1,53 ha pod budowę kolejnych budynków wielolokalowych przy ul. A. Ablewicza w Tarnowie.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jaskółka” nie tylko budowała mieszkania, ale była również znana w mieście z bogatej działalności oświatowo-kulturalnej prowadzonej wśród dzieci i młodzieży. W klubach: PANORAMA przy ul. Lwowskiej 59, RELAKS przy ul. Szujskiego 38 i PÓŁNOC przy ul. Szpitalnej 39 organizowane były zajęcia świetlicowe, spotkania ze znanymi ludźmi, wystawy, działały kółka zainteresowań i sekcje sportowe.Klub PANORAMA szczycił się kabaretem prowadzonym przez młodzież. W 1987 r. w konkursie o Puchar Prezydenta Tarnowa na najlepszą placówkę kulturalno-oświatową w mieście klub PANORAMA zdobył III miejsce, a kierownik klubu otrzymała wyróżnienie za upowszechnianie sportu i rekreacji w ramach tego konkursu. Niestety ze względów finansowych Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jaskółka” w 1995 r. musiała zaprzestać tej działalności.

Rosnące wydatki na remonty i konserwację zmuszają Spółdzielnię do podejmowania działań oszczędnościowych. W 2004 r. następuje zmiana struktury  organizacyjnej polegająca na zmniejszeniu liczby zatrudnionych konserwatorów, których przejmuje prywatna firma zobowiązana umową do wykonywania usług remontowo-konserwacyjnych na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaskółka”. Coraz wyższe koszty za centralne ogrzewanie oraz centralnie ciepłą wodę powodują, że budynki stopniowo są wyposażane w zawory termostatyczne i podzielniki kosztów, dzięki czemu opłaty za energię cieplną rozlicza się według jej faktycznego zużycia w poszczególnych budynkach i mieszkaniach, a nie jak dawniej w skali całej Spółdzielni.
W tym samym celu montuje się też indywidualne wodomierze w mieszkaniach.

Od roku 2015 Spółdzielnia zaczęła wprowadzać urządzenia pomiarowe z odczytem radiowym co usprawniło dokładność rozliczeń budynkowych i lokalowych wody zimnej, wody ciepłej i centralnego ogrzewania oraz ograniczyło wchodzenie do lokali mieszkalnych w celu dokonania odczytów. W latach 1993 – 1997 Spółdzielnia w ramach usuwania wad ociepliła łącznie 15 budynków na osiedlu Północ i przy ulicy Lwowskiej. Tradycyjne sposoby ocieplania budynków okazały się niewystarczające i Spółdzielnia decyduję się wykonać kompleksową termomodernizację budynków. Dzięki przepisom prawnym sprzyjającym przedsięwzięciom termomodernizacyjnym Spółdzielnia przystąpiła do ich realizacji w budynkach, w których mieszkańcy wyrazili zgodę na termomodernizację. Uzyskane efekty ekonomiczne, estetyczne oraz lepszy komfort zamieszkiwania w budynkach, w których wykonano termomodernizację są powodami niesłabnącego zainteresowania mieszkańców tym przedsięwzięciem. W latach 2002 -2020 Spółdzielnia wykonała termomodernizację 49 budynków co spowodowało, że 100% budynków będących w zarządzie Spółdzielni jest po termomodernizacji.

Od 2019 roku rozpoczęto innowacyjny montaż balkonów do mieszkań, które nie posiadały balkonów. Na dzień 1.01.2023 roku zamontowano 350 balkonów.
Prace nad dobudową balkonów są w dalszym ciągu kontynuowane.

Obecnie Spółdzielnia zarządza 72 budynkami wielorodzinnymi zlokalizowanymi na powierzchni 21 ha. W budynkach tych jest 4156 lokali mieszkalnych (o łącznej powierzchni 192 807 m2, w których zamieszkuje około 7000 osób. Spółdzielnia dysponuje również lokalami użytkowymi o łącznej powierzchni 5935 m2, które są wynajmowane.